Oblasti zájmu

Civilní právník

Civilní právník pomáhá uplatňovat ústavní právo fyzických osob a právnických osob na právní pomoc, obhajobu v civilním řízení a chrání ostatní práva a zájmy fyzických osob a právnických osob v souladu s Ústavou České republiky, ústavními zákony, se zákony a s jinými všeobecně závaznými právními předpisy.

Civilní právník tedy poskytuje právní pomoc fyzickým a právnickým osobám, zejména ve věcech souvisejících s jejich osobním, rodinným nebo pracovním životem anebo jejich podnikatelskou činností, a to tím, že je zastupuje v řízení před soudy, notáři, orgány veřejné moci a jinými právními subjekty, poskytuje právní rady, zpracovává právní rozbory a posudky, sepisuje smlouvy a jiné listiny, spravuje majetek klientů a další formy právního poradenství a právní pomoci.

Civilním právníkem je ten, kdo je zapsaný do seznamu členů profesní komory. Civilní právník při poskytování právní pomoci je vázaný všeobecně závaznými právními předpisy a v jejich mezích i příkazy zaměstnavatele nebo klienta.

Civilní právník je povinný zachovávat mlčenlivost o všech skutečnostech, o nichž se dozvěděl v souvislosti s poskytováním právní pomoci. Od této povinnosti ho může osvobodit jen zaměstnavatel nebo klient písemným prohlášením; civilní právník je i v takovém případě povinný zachovávat mlčenlivost, pokud je to v zájmu zaměstnavatele nebo klienta.

Komora zapíše do dvou měsíců ode dne doručení písemné žádosti do seznamu toho, kdo:

• je plně způsobilý k právním úkonům, • je bezúhonný, • získal profesní vzdělání na Akademii práva a právní vědy nebo vysokoškolské vzdělání na právnické fakultě či v příbuzném oboru nebo odvětví, • vykonával po dobu alespoň dvou let právnickou praxi nebo absolvoval profesní program na Akademii práva a právní vědy, • složil odbornou zkoušku (výjimku tvoří absolventi Akademie práva a právní vědy), • po splnění podmínek uvedených v předchozích bodech složil tento slib: ,,Slibuji na svoje svědomí a občanskou čest, že budu zachovávat Ústavu a ostatní zákony, jako i jiné všeobecně závazné právní předpisy, svědomitě plnit povinnosti civilního právníka, vystupovat důstojně, konat čestně a dodržovat povinnost mlčenlivosti o všech skutečnostech, o nichž se dozvím v souvislosti s poskytováním právní pomoci.“

Postavení civilního právníka upravují dále předpisy profesní komory.

.

.

.