Oblasti zájmu

Právní poradce

Úloha právních poradců v občanském, rodinném, pracovním nebo obchodním právu osvětluje postavení, činnost a vliv právních poradců v oblasti civilního práva. Jedná se o novou a poučnou perspektivu, protože mapuje a hodnotí důležité činnosti právních poradců na domácích i mezinárodních právních fórech a jejich roli při vývoji, interpretaci a aplikaci práva.

Není pochyb o tom, že rozsah tradičních úkolů prováděných právními předpisy poradci na ministerstvech, ale i v mnoha dalších organizacích při ochraně lidských práv nebo vedení sporu rozhodčího řízení, se nevídaně rozrostlo.

Vývoj takového převýšení je podhodnocen, zejména co se týče odpovědnosti a pracovní náplně právních poradců, jejich funkčního vývoje a vedení procesů při judicializaci sporů a neustálou kontrolou dodržování zásad právního státu.

APPV proto vyzývá každého zájemce o tuto pracovní pozici, aby odložil univerzalistické nároky a zamyslel se nad nimi z perspektivy různých právních oborů a profesních vzdělávacích programů, které jsou místo toho koncipovány jako „dělitelná vysoká škola“.

Role právního poradce jakožto odborníka na právní poradenství jednotlivcům, organizacím nebo podnikům je tak o to více opodstatněna ve studiu vybrané oblasti práva a právních postupů. Právní poradce pomáhá orientovat se ve složitých právních záležitostech, činí informovaná rozhodnutí a minimalizuje právní rizika.

Jde tedy o profesionála, který má znalosti v různých oblastech práva, a kterým může být advokát, firemní právník nebo jiný odborník specializovaný na právní poradenství. Jeho náplní je pak především sestavování smluv, žalob, žádostí nebo jiné právní dokumentace, zastupování před správními orgány nebo při jednáních s třetími stranami, ale i pomáhat osobám pochopit právní předpisy a jejich dopady.

Podle systému APPV je možné k profesi a zápisu právního poradce absolvovat již první stupeň vzdělávacího programu, které nevyžaduje podmínku vysokoškolského vzdělání v oboru práva a na kvalifikaci je možné zohlednit praxi uchazeče či využít některý praktický kurz. Neustálé vzdělávání a sledování aktuálních změn v legislativě zajišťuje APPV.

Nabyté dovednosti právního poradce se pak odrážejí v jeho schopnosti analyzovat složité právní problémy, komunikačních dovednostech a schopnosti vyjednávat, znalosti právních předpisů a procesů, ale i v etickém jednání a ochraně důvěrnosti klientských informací.

Uplatnění právního poradce je možné hledat například při při zakládání nebo řízení firmy, při koupi nebo prodeji nemovitosti, při řešení pracovněprávních, občanských, rodinných nebo obchodních sporů, ale i v případě soudního sporu nebo trestního stíhání.

.

.

.