Právní encyklopedie

V rámci našeho vydavatelství jsme vytvořili otevřenou bezplatnou platformu právní encyklopedie, která umožňuje veřejnou publikaci vašich příspěvků k tématu historických událostí týkajících se práva nebo právní vědy.

Každý příspěvek prochází korekturou a v případě, že se neopakuje s již zveřejněným tématem a je stručným shrnutím v rozsahu do jedné A4 tak může být publikován v této právní encyklopedii. Veřejná publikace rovněž obsahuje datum zveřejnění a jméno i příjmení autora, popř. jeho odborné zaměření a profese.

O publikaci příspěvku vydáme k žádosti autora potvrzení s uvedením názvu příspěvku a v případě registrace číslo ISSN nebo ISBN.

Příspěvky nebo dotazy zasílejte včetně jména, příjmení, telefonního čísla na e-mail akademieprava24@gmail.com

ROK

MĚSÍC

DEN

1945

11

16

Procházka, M.

UNESCO United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization, je specializovaná agentura OSN zaměřená na podporu světového míru a bezpečnosti prostřednictvím mezinárodní spolupráce ve vzdělávání, vědě a kultuře. Organizace vznikla podepsáním Ústavy v Londýně na ustavující diplomatické konferenci 16. listopadu 1945, kterou ratifikovalo dvacet zakládajících států: Austrálie, Brazílie, Čína, Československo, Dánsko, Dominikánská republika, Egypt, Francie, Indie, Jižní Afrika, Kanada, Libanon, Mexiko, Norsko, Nový Zéland, Řecko, Saúdská Arábie, Spojené království, Turecko a USA. Tato Ústava definuje tři hlavní orgány: Generální konferenci UNESCO, Výkonnou radu UNESCO a Sekretariát. Sídlem je Paříž a členskou základnu tvoří 194 členských zemí a 12 přidružených členů. Organizace se zabývá činností v pěti hlavních oborech: vzdělání, přírodní vědy, sociální a humanitní vědy, kultura, komunikace a informace. Projekty podporované UNESCO zahrnují šíření gramotnosti, odborné a školicí programy, programy mezinárodní vědní spolupráce, propagaci nezávislých médií a svobody tisku, regionální a kulturní historické projekty, propagaci kulturní různorodosti, dohody mezinárodní spolupráce v oblasti kulturního a přírodního dědictví a ochrany lidských práv.

1654

1

1

DVOřák, M.

BERNÍ RULA Staročeské berně znamená daň, odtud také lidové označení pro finanční úřad„berňák“. Berní rula představuje první úplný soupis daňových povinností v Českém království a historický pramen pro demografii, topografii a hospodářské dějiny Čech v době po skončení třicetileté války. Jedná se o důležitý krok v procesu budování absolutistického státu, který zdaňuje sám, a to na základě přesnějších údajů o každé usedlosti jednotlivě. Byla základem pro výběr daní až do reformy roku 1712 a reformy Marie Terezie z let 1749–1756, založené na výměře a výnosu pozemků, přičemž přesné vyměření jednotlivých pozemků katastru na základě triangulační sítě bylo uskutečněno až v 19. století.

1316

5

14

Straka, D.

KAREL IV. Byl to první český král, který se stal také císařem Svaté říše římské a byl posledním korunovaným burgundským králem. Karel IV. byl syn dědičky Přemyslovců Elišky a českého krále Jana Lucemburského. Byl pokřtěn jako Václav, jméno Karel přijal při biřmování během své výchovy ve Francii po svém strýci a kmotrovi Karlu IV. Sličném. Svou moc využil ke konsolidaci českého státu, který byl od jeho doby znám jako Koruna česká. Již jako císař nechal vytvořit Zlatou bulu, nejvýznamnější říšský ústavní zákon, který platil až do zániku Svaté říše římské roku 1806. Podle Zbraslavské kroniky Karel svůj životopis komentoval takto: …přeji si proto, aby vám nebylo tajno, že mého otce jménem Jan zplodil Jindřich VII., císař římský, z Markéty, dcery vévody brabantského. Jan pojal manželku jménem Elišku, dceru Václava II., krále českého, a obdržel s ní Království české, poněvadž nebylo mužského potomstva v královském rodě českém... Tomuto Janovi, českému králi se narodil v Praze z královny Elišky prvorozený syn jménem Václav, léta Páně tisícího třístého šestnáctého, dne 14. května o páté hodině ranní.